Restoratif ve Estetik Diş Hekimliği

Restoratif ve Estetik Diş Hekimliği, kişilerin sağlıklı ve estetik bir ağıza kavuşmasını sağlar.
Restoratif ve Estetik Diş Hekimliği; diş çürüklerinin, aşınmış dişlerin, renkleşmiş dişlerin (Beyazlatma), hassas dişlerin, aralıklı dişlerin, kırık dişlerin, şekil, doku ve form bozukluğu olan dişlerin, hafif çapraşıklıkların tedavisini gerçekleştirir.

Bu tedaviler için ışıklı beyaz dolgulardan, porselen dolgular (inley-onley), fiber uygulamalarından, beyazlatma yöntemlerinden, hassasiyet gidericilerden, lazer teknolojisi ve lamina uygulamalarından faydalanılmaktadır.

bleachingDiş Beyazlatması Nedir?

Dişlerdeki renkleşmelerin hekim kontrolünde dişin minesi üzerine uygulanan beyazlatma materyalleri ile giderilmesi işlemidir. Dişlerin beyazlama oranı tedavi öncesindeki diş renkleri ile ilişkilidir ve kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte tedavi sonucunda renk en az 2-3 ton açılır.

Dişler Neden Renkleşir?

Dişler sigara, pipo, çay, kahve, kırmızı şarap gibi renklendiriciler, yaşın ilerlemesi, kanal tedavisi, gelişim çağında alınan antibiyotikler (tetrasiklin renkleşmesi), çeşitli sistemik rahatsızlıklar sonucu renkleşir.

Beyazlatma tedavisinin dişe zararı var mıdır?

Hekim kontrolünde hastaya uygun konsantrasyonda materyaller ile yapılan beyazlatma tedavisi dişlerde herhangi bir zarara (aşınmaya, çürümeye, kırılmaya) neden olmaz. Sadece tedavi sırasında soğuğa karşı hassasiyet meydana gelebilir bu durum da hekim tarafından uygulanan hassasiyet gidericiler ile ortadan kaldırılır.

Beyazlatma tedavisi nasıl yapılır?

Hastane ortamında lazer veya ışık kaynaklarının kullanılması ile yaklaşık 30-45 dakikalık bir seans ile tedaviye başlanır ve daha sonra evde veya hastane ortamında kendi kendine aktive olan ürünler ile beyazlatmaya devam edilir. Lazer kullanımının avantajı tedavi süresini kısaltması ve hassasiyetin az olmasıdır.

Beyazlatma tedavisi ne kadar sürer ve ömrü ne kadardır?

Beyazlatma tedavisi hastane ortamında 1-3 seans ve evde 7-14 günlük uygulama süresi gerektirir. Tedavinin ömrü hastanın beslenme ve alışkanlıklarına bağlı olarak yaklaşık 1-3 yıldır.

Antibiyotik kullanımına ilişkin renkleşmeler, florozis renkleşmeleri beyazlatılabilir mi?

Evet hekim tarafından teşhis konulmuş renkleşmeler beyazlatılabilir. Ağır vakalarda beyazlatma ile kompozit veya porselen lamina tedavisi birlikte uygulanır.